اولویت با کودکان است

دکتر صدیقه عظیمی، عضو کمیته نیکوکاری انجمن دندان‌پزشکان

تشکلی به نام کمیته نیکوکاری حدود چهار پنج سال است که شکل گرفته، اما پیش از آن نیز دندان‌پزشکان نیکوکار در مراکز مختلفی به ارائه خدمات می‌پرداختند، ازجمله مدرسه جعفری که یک مدرسه موقوفه است

تشکلی به نام کمیته نیکوکاری حدود چهار پنج سال است که شکل گرفته، اما پیش از آن نیز دندان‌پزشکان نیکوکار در مراکز مختلفی به ارائه خدمات می‌پرداختند، ازجمله مدرسه جعفری که یک مدرسه موقوفه است.

نحوه تعامل با انجمن‌ها این‌گونه است که هر انجمنی از ما درخواست کمک کند شرایط، امکانات و بیماران یا نیازمندان تحت پوشش آن‌ها را بررسی می‌کنیم و اگر جایی برای یونیت وجود داشته باشد، کارمان را آغاز می‌کنیم. البته فعالیت ما در مدرسه جعفری از همان ابتدا از سوی دندان‌پزشکان خیر آغاز شد، اما انجمن‌های دیگر ازجمله انجمن صرع، موسسه نیکوکاری رعد الغدیر، جمعیت مستقل امداد دانشجویی- مردمی امام علی(ع) و خانه خورشید نیازهای‌شان را اعلام کردند و ما اقدام به همکاری کردیم. فعالیت دندان‌پزشکان در این مراکز داوطلبانه و به صورت رایگان است، حتی آن‌ها هزینه رفت‌وآمد نیز از ما دریافت نمی‌کنند. می‌توان گفت استقبال دندان‌پزشکان بسیار خوب بوده و تقریبا وقت همه آن‌ها پر شده است.

به‌طورکلی در وضعیت امروز نیاز به همکاری با انجمن‌های مردم‌نهاد بسیار زیاد است و قرار است به‌زودی فعالیت خودمان را در موسسه تبسم امید نیز آغاز کنیم؛ موسسه‌ای که هدفش ارتقای سلامت دهان و دندان در کشور با توجه ویژه به مناطق محروم و افزایش دسترسی این قشر به خدمات دندان‌پزشکی است.

اما مهم‌ترین طیفی که باید مورد توجه قرار بگیرند، کودکان هستند. باید فرهنگ سلامت دهان و دندان و همچنین تغذیه کودکان و نوجوانان مورد توجه بیشتری قرار بگیرد که درواقع یک راهکار پیش‌گیرانه است، یعنی پیش از آن‌که دندان‌های آن‌ها خراب شود، با پیش‌درمان‌هایی از این مساله جلوگیری کنیم. این کار باید در مورد همه کودکان، فقیر و غنی انجام بگیرد، ولی این یک طرح بسیار بزرگ است که تنها از عهده ما برنمی‌آید و نیاز به کمک بسیاری در این زمینه داریم. در نقاط مختلف ایران با مشکلات بسیاری روبه‌رو هستیم و بچه‌ها با تغذیه نامناسب و خوراکی‌هایی که بسیار هم تبلیغ می‌شود، آسیب‌های زیادی به دندان‌های خود می‌زنند و کسی هم به فکر عوض کردن این روش تغذیه و نظارت بر بوفه‌های مدارس نیست. باید درخصوص تغذیه درست فرهنگ‌سازی کنیم چون در این زمینه کمبودهای بسیاری داریم.

ما در این کمیته علاوه بر درمان، برخی فعالیت‌های آموزشی را نیز آغاز کرد‌ه‌ایم، ازجمله در مدرسه جعفری داریم با بچه‌ها کار می‌کنیم تا بتوانیم موضوع بسیار مهم پیش‌گیری را جا بیندازیم. خیلی دل‌مان می‌خواهد که این تجربه را با مدارس دیگر نیز داشته باشیم، منتهی این کار نیاز به همکاری وزارت آموزش و پرورش دارد. متاسفانه نهادهای مختلف همکاری بین‌بخشی خوبی با هم ندارند. من معتقدم مهم‌ترین گروه هدف ما بچه‌ها هستند و باید آن‌ها را در اولویت قرار بدهیم؛ آن‌جاست که می‌توانیم بگوییم رسالت خودمان را درست انجام داده‌ایم. زیرا از این طریق راهی را برای آیندگان باز کرده‌ایم که نتیجه‌بخش خواهد بود.

 

دوشنبه ١ بهمن ١٣٩٧ - ١٠:٥٦ / شماره خبر: ١٣٦٢٤ /  تعداد نمابش : 268


خروج
دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشیمعاونت آموزشیمعاونت فرهنگی و دانشجوییمعاونت درمانمعاونت تحقیقات و فناوری

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences