وزیر بهداشت: مددکاران اجتماعی، بهترین رابط بین ارکان گوناگون نظام بهداشت و درمان در سطوح مختلف هستند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز (چهارشنبه) در پیام خود به همایش توجیهی ـ آموزشی مسئولان مددکاران اجتماعی دانشگاه های علوم پزشکی کشور که از روز گذشته در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شده ، اعلام کرده است: مددکاران اجتماعی، بهترین انتخاب برای ایجاد ارتباط بین ارکان گوناگون نظام بهداشت و درمان در سطوح مختلف هستند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز (چهارشنبه) در پیام خود به همایش توجیهی ـ آموزشی مسئولان مددکاران اجتماعی دانشگاه های علوم پزشکی کشور که از روز گذشته در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شده ، اعلام کرده است: مددکاران اجتماعی، بهترین انتخاب برای ایجاد ارتباط بین ارکان گوناگون نظام بهداشت و درمان در سطوح مختلف هستند.

    به گزارش خبرنگار وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دکترسید " حسن هاشمی " وزیر بهداشت  در این پیام همچنین یادآور شده است که " راهبرد اجتماعی شدن سلامت به عنوان یکی از اولویت های وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی شامل مجموعه اقداماتی است که هدف از آنها ارتقای سلامت عمومی و استقرار عدالت پایدار در دستیابی به خدمات سلامت است . این مهم از طریق ایجاد ارتباط بین ظرفیت ها و منابع اجتماعی و توانمندسازی و سازمان دهی آن ها برای مشارکت در امر سلامت پیگیری می شود.

    وی افزوده است: " سال هاست که در کشورهای توسعه یافته سیاست گذاران حوزه سلامت ضمن اشراف به عوامل اجتماعی موثر بر سلامت به این مهم پی برده اند که مددکاران اجتماعی بهترین انتخاب برای ایجاد ارتباط بین ارکان گوناگون نظام بهداشت و درمان در سطوح مختلف هستند. لذا گام های موثری برای بهره گیری از خدمات مددکاران اجتماعی در حوزه سلامت برداشته و توانسته اند در بستری یکپارچه ، به کاهش بار هزینه بیماری ها از طریق حمایت های اجتماعی کمک کنند."

    وزیر بهداشت در پیام خود با اشاره به اینکه " مددکاری اجتماعی پیشرو با ترویج مسئولیت اجتماعی، نگاهی همه جانبه به مقوله اجتماعی شدن نظام سلامت دارد" ، اعلام کرده است: مددکاری اجتماعی، با بهره گیری از تمامی ظرفیت ها و منابع اجتماعی به دنبال بهبود کیفیت زندگی خدمت گیرندگان، توسعه سبک زندگی سالم و ارتقاء رضایت بهره مندان از نظام سلامت است.

   دکتر هاشمی خاطرنشان کرده است: " مددکاران اجتماعی شاغل در مراکز درمانی ، برنامه ای تخصصی برای دوران بستری فرد تا زمان بازگشت دوباره وی به محیط کار و کانون خانواده دارند و در عرصه بهداشت نیز زمینه ساز پیشگیری از بیماری ها و معلولیت ها هستند."

   وی از این منظر و در راستای رویکرد اجتماعی شدن سلامت ، تصریح کرده است: با توسعه مددکاری اجتماعی حرفه ای، می توان بار هزینه های نظام سلامت و مشکلات اجتماعی کشور را کاهش داد و با افزایش انسجام و مشارکت اجتماعی، به ویژه در سطوح محلی ، زمینه بهبود شاخص های عدالت در سلامت را فراهم آورد. از این رو ضرورت دارد که ضمن بازتعریف استانداردها و شاخص های ارائه خدمات مددکاری اجتماعی در مراکز درمانی و ظرفیت سازی در حوزه بهداشت، گام موثری برای ارتقای سلامت هموطنان برداریم.

   لازم به ذکر است، نشست توجیهی – آموزشی " مددکاری جامعه ای با رویکرد اجتماعی شدن نظام سلامت "، از امروز (سه شنبه- ششم  شهریورماه) ، با حضور  معاونان امور اجتماعی و امور درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی   در سالن فارابی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی آغاز به کار کرد.

 

   در این نشست دو روزه که به همت اداره مددکاری اجتماعی وزارت بهداشت و با همکاری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شده ، حدود ۷۰ تن از مسئولان مددکاری اجتماعی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور شرکت کردند تا کارکرد مددکاری جامعه ای و همکاری های بین بخشی و درون بخشی در توسعه حمایت های اجتماعی از بیماران نیازمند سراسر کشور را مورد توجه و تبادل نظر قرار دهند.

    دو پنل تخصصی ، سخنرانی های علمی و کاربردی و همچنین ، بخش کارگاهی ، نشست پرسش و پاسخ و ارائه نقطه نظرهای شرکت کنندگان و بیان تجارب موفق از سوی آنان ، دیگر برنامه های نشست توجیهی - آموزشی مددکاری جامعه ای با رویکرد اجتماعی شدن نظام سلامت را تشکیل می دهد.

     دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، با ۲۲ گروه آموزشی تخصصی و هشت مرکز تحقیقات، به تعلیم و تربیت بیش از یک هزار و ۸۰۰ نیروی متخصص در حوزه های " رفاه و سلامت اجتماعی ، سلامت روانی و توانبخشی" می پردازد، ضمن آنکه به سازمان ها و نهادهای اجرایی در انجام طرح های پژوهشی ، کمک علمی و تخصصی می دهد.

 

 

 

 

شنبه ١٠ شهريور ١٣٩٧ - ١٢:٣٢ / شماره خبر: ١٢٥٢٧ /  تعداد نمابش : 28


خروج
دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشیمعاونت آموزشیمعاونت فرهنگی و دانشجوییمعاونت درمانمعاونت تحقیقات و فناوری

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences